Steam Controller – recenze

steam_controller_recenze

Detailní recenze první generace ovladače Steam Controller od společnosti Valve. Nahradil u mě doma klávesnici a myš? Jak se s ním hrají střílečky? Odpovědi na tyto i další otázky uvnitř.

 

 

Základní informace


Cena: 64,69 euro i s poštovným a balným (cca tedy 1700 Kč)
Dostupnost: obchod služby Steam, časem asi i normální české obchody

 

O Steam Controlleru jste už určitě alespoň něco málo slyšeli, přece jen jedna z prvních hardwarových hraček od Valve neunikla pozornosti širší veřejnosti. A zatímco Steam Link nebo Steam Machines jsou pro mě jakožto pcčkáře naprosto nezajímavé (ale neupírám minimálně Linku kvality), Controller prezentovaný jako efektivní náhrada klávesnice a myšky mě ze zvědavosti zajímal od samého začátku. Teď jsem si s ním konečně několik dní pohrál a můžu se tak podělit o své dojmy. A pokud to ještě někdo nevíte, tak upozorňuji na začátku, jsem člověk s myší přirostlou k ruce, s gamepady jsem hrál všehovšudy pár hodin, takže nejsem cílová skupina “uživatelé gamepadů”, ale spíš “klávesničáři hledající nové způsoby ovládání”. To jen abyste se pak nedivili v půlce článku, co jsem to za ovladačového ignoranta.

steam_controller_PR

 

What’s in the box?
Začneme trochu standardně. Co se ukrývá v krabičce, která vám cca do 2 týdnů od objednání na Steamu přijde (ano, bez problémů přijde i do Česka, nebojte, Valve má nějaký mezisklad v Nizozemsku nebo odkud mi to jelo)? Kromě samotného ovladače je tu kabel, hardwarový klíč, zesilovač signálu, 2 baterie Duracell a pár papírků na zátop. Kablík je obyčejný USB to MicroUSB, odhaduju 2 metry dlouhý. Jeho použití? Zapojíte k němu zesilovač a do něj píchnete hardwarový klíč. Jinak moc využití nenajde, protože ovladač se přes něj nenabíjí, takže ho stejně 99 % času budete mít bezdrátově. Můj setup momentálně tedy vypadá tak, že mám v usb píchnutý kabel smotaný tak, aby moc nepřekážel a na stole mi sedí zesilovač s hardwarovým klíčem. Normálně má klíč (tedy věc, pomocí které ovladač komunikuje se zařízením/pc, v originále “dongle”) dosah asi 2 metry, se zesilovačem prý 5. To můžu přibližně potvrdit, chytal se bez problémů i z chodby, důkladnější testy jsem nedělal. To vám je ale asi jedno a spíš si říkáte, že to nenabíjení kabelem je pěkně na nic. Musím souhlasit, dost možná je to i moje největší výtka k ovladači. Na druhou stranu po několika dnech celkem pečlivého testování (ale zase ne 24 hodin v kuse nebo tak) se nabití mého ovladače nehnulo ze 100 %. To mi dává naději, že když se do toho nekoupí úplně nejšuntovější baterky, tak to nějakou chvíli fungovat bude a ani se nebude muset využívat připojení kabelem (přece jen je rok 2015 ksakru, nechci mít všude kabely). A jen tak na okraj, dost možná poprvé, co takhle vidím baterie přibalené k elektronice. Valve asi počítá s tím, že ovladače jdou/půjdou na odbyt a krabice nebudou nikde dýl sedět, aby baterie nevytekly.

steam_controller_box

 

Made in USA
Základní setup tedy máme, nějaký návod k ovladači v krabičce je, ale je to jen pár obrázků, ze kterých se stejně moc nedozvíte, to hlavní nastavování čeká v režimu Big Picture. K tomu se ale dostaneme, to je kategorie sama pro sebe. Teď první dojmy z držení ovladače. Ty jsou (resp. byly) hodně pozitivní, ovladač je celkem masivní a rozhodně se nemusíte bát, že by se vám rozsypal pod rukama. To platí nejen obecně pro ovladač, ale i jeho ovládací prvky, z nichž jediné “méně masivní” jsou takzvané úchyty, tedy pádla zespoda. Ty jsou totiž současně krytem baterií. Jinak se nedá moc co vytknout, možná maximálně to, že tlačítka jsou tak masivní a dobře přidělaná, že se zpočátku celkem ztuha mačkají, ale to se poddá. Budu doufat, že ne zas až tak moc, aby se vykvedlaly.

steam_controller_laid

 

Trackpady a ti druzí
A dost už keců kolem, jak že se tedy s ovladačem ovládá? “Zajímavě” bude asi nejvhodnější slovo, protože přesně tak to cítím. Nechte mě vysvětlit. Ovladač je do ruky příjemný, tlačítka, analogová páčka, písmenka, to vše funguje skvěle, ale jak se čekalo už od přestavení ovladače, chleba se láme u trackpadů. Ty jsou skutečně alfou i omegou Steam Controlleru a to z celkem prostého důvodu – trackpad zaznamenává i sebemenší pohyby. Takže jsou dvě situace. Jedna je: mám spoustu času a chci precizní ovládání myši. Okay, na to je trackpad skvělý. A pak je druhá situace: mám málo času a potřebuju okamžitě zaměřit na jedno jediné místo a přesně na to místo vystřelit. A to už je problém. Defaultně je ve většině her nastaveno, že střelba je na pravé spoušti. Takže vy prstíkem na trackpadu najedete na požadované místo a cíl se hýbe. Vy na něj zaměříte, stisknete spoušť… a vystřelíte úplně někam jinam, protože i ten nepatrný pohyb, který palec provede na trackpadu při stisku spouště prostředníčkem, to celé rozhodí. Dal jsem si proto střelbu na stisk pravého trackpadu, a tím to částečně vylepšil, ale pořád to prostě nebylo jako mít pohled na pravé páčce v případě jiných ovladačů. U těch se totiž páčka částečně brání a jemné pohyby s ní nic neudělají. Naštěstí je u Steam Controlleru všemocné nastavení.

steam_controller_back

 

Nastavení v nastavení
Ovladač od Valve je extrémně přenastavitelná věc. Z trackpadu můžete udělat směrový kříž, emulovaný joystick a tuším, že v další aktualizaci umožní snad i vodotrysk. Jenže tahle nastavitelnost si vybírá svoji krutou daň. Vše je totiž nesmirně komplexní a nepochopitelné. V nastavení ovladače je takových hejblátek, nabídek a já nevim čeho ještě, že vám z toho půjde hlava kolem. Při překládání jsem se to vše snažil nějak zjednodušit, ale to prostě pořádně nejde, když ani Angličani nechápou, o co go. Takže většinu času budete trávit přepínáním z a do nastavení, abyste metodou pokus a omyl zkusili, co co dělá a nebo nedělá. Částečně by v nastavení pomohly obrázky, ale i tak by to pořád bylo pro obyčejného uživatele nepochopitelné. To naštěstí Valve asi chápe, a pár máčknutími si můžete stáhnout osvědčená nastavení od jiných hráčů a u těch jen případně doladit nějaké detaily. Vše tedy závisí na tom, jaká komunita kolem ovladače bude, protože pokud si budete muset nastavovat každou hru sami, zcvoknete se z toho. Ještě ale navážu na předchozí odstavec. Po několika hodinách jsem si v TF2 vyladil kameru a střelbu tak, že jsem dokonce dal i pár headek za Snipera, jenže pak jsem změnil na Scouta a než jsem v rychlosti zaměřil nepřítele, byl na druhém konci obrazovky a já ho netrefil. To by se vám s myší nestalo, protože tam si korigujete její přesnost sami, zatímco u ovladače musíte spoléhat na citlivost, akceleraci a další desítky parametrů trackpadu.

steam_controller_nastaveni
A tohle je ještě jednoduché nastavení. V originále to má jen si dvě řádky, já to rozepsal, abych to vysvětlil co nejvíc.

 

Z pohádky do pohádky
Ale tak nikoho z vás snad nenapadlo nikdy hrát střílečky, a ještě k tomu multiplayerové střílečky, na ovladači, že ne. Takže v tomhle ohledu moc kritizovat nemůžu, protože ani s žádným jiným ovladačem vám to nepůjde jako s myší. Co vám ale s jiným ovladačem také nepůjde je ovládání doslova všeho. Steam Controller je plně funkční v režimu Big Picture, ale i když jej vypnete a přejdete normálně na plochu, pořád bude fungovat a dokonce si budete i moci nastavit jeho funkce. Pravý trackpad tak může zastupovat myš, levý trackpad scrollovací kolečko, úchyty zesilování/zeslabování hlasitosti a podobně. A to je naprosto skvělé, protože můžete zapnout třeba Transport Tycoon a bez jakéhokoli nastavování jedete dál, myška se chová jako myška a vy nerušeně pokračujete v ovládání ovladačem a ani vám to nepřijde. Stejně tak na prohlížení webových stránek z postele je to naprosto ideální věcička. Jen nesmíte potřebovat něco psát, to je nepřekvapivě peklo.

steam_controller_front

 

Rozuzlení
Univerzální. Asi tak bych tedy závěrem popsal Steam Controller. Skutečně, tenhle ovladač se nezalekne ničeho, ale bez doopravdy hloubkového nastavení bude ve všem fungovat tak napůl. Pokud máte čas na to se babrat s hejblátky a krok za krokem zkoušet a vylaďovat to nejideálnější rozložení a citlivost, tak nebudete už nikdy jiný ovladač potřebovat, ale pokud chcete jen skočit do hry a hned mít to nejlepší pro ovládání dané hry, budete se buď muset spolehnout na výtvory komunity nebo přejít na jiné ovládací zařízení. Třeba myš a klávesnici.

 

+ Solidní zpracování, aktualizace možností, funguje úplně všude, od her pro ovladače dělané (MGS V se mi hrálo krásně) až po hry na klávesnici (částečně šla hrát i Dota!), extrémní nastavitelnost všeho, na co si vzpomenete i toho, co ani neznáte

- Baterie se nenabíjí po zapojení kabelu, extrémní nastavitelnost všeho, na co si vzpomenete i toho, co ani neznáte, trackpady jsou jak špatnou, tak dobrou vlastností

75%

 

PS: Pokud nezapomenu, možná udělám i nějaké kratší zhodnocení po několika měsících používání, protože z toho bude díky aktualizacím možná úplně jiné zařízení.
PPS: Pokud máte nějaké specifické otázky, ptejte se do komentářů, rád zodpovím, v recenzi jsem určitě nepostihl vše, protože jsem se musel krotit, aby to nezabralo půl dne jen na přečtení.

steam_controller_artsy
Kandidát na vítěze letošního ročníku Czech Press Photo

28 komentářů u „Steam Controller – recenze“

 1. Než jsem si ho pořídil prohlídl jsem si videa a recenze,ve vědšině se psalo nebo bylo zmiňované ,,složité” nastavování ;) .No když jsem to pochopil ja kterému jde na 40-cítku a ještě před pěti leti jsem věděl o PC že se strká do zásuvky(a od té doby moc nepokročil =D ) to nastavení zvládne každý ;) .Nikdy před tím jsem nedržel v ruce gamped a vše ovládal přez klávesnici,zvykl jsem si dost rychle a komunitní nastavení dost pomohlo ;)

 2. Jen jsem nikde nenašel nebo asi nepochopil jestli jde s tím hrát jen na televizi nebo i PC.

  1. Jen na televizi? S ovladačem jde ovládat tam, kde je nainstalovaný klient služby Steam. Čistě teoreticky by to mělo jít i jinde, ale to jsem ještě nezkoušel. Na 100 % funguje na zařízeních, kde máš klienta Steamu. Připojíš si komp k televizi (nebo pojedeš přes Link)? Budeš tam mít ovladač. Zapneš komp se Steamem (ať už v Big Picture nebo ne), budeš tam mít ovladač.

   1. No tak jsem to myslel,že když zapnu PC kde mám účet Steam jestly mužu ty hry ovladat v PC z tímto ovladačem.Nebo jestli vymysleli dobrou věc která se dá použít jen při propojení z televizí.Mám herní noutbuk tak jestli tento ovladaž bude fungovat i na hry na Steamu v noutbuku.Možná je to debilní otázka ale 1700 nevyhodím z okna ;) tak se chci ujistit :)

    1. V tom případě jsi to formuloval velmi špatně a já ti už předchozím komentářem odpověděl. Máš na notebooku klienta služby Steam? Pokud ano, není problém.

     1. Už ho mám doma,je to super věc,teď se učím ovládání a jdu pařit ;) .Jo a došl mě za 5 pracovních dnů z Německa ;) Super věc :)

 3. proc se odpustilo navrhu s dotykovym displejem? :( na ten jsem se tesil nejvic, konecne moznost poradbe komunikovat pres gamepad :( no co… zase nic :(((

 4. Urcite nefunguje hranie bez baterii iba cez kabel? V specifikacii maju totiz “Wired or wireless (dual mode)”

  Tiez kabel by v krabici byt nemal: “USB 2.0 via Micro USB port (cable not included)”

  Mozes este nafotit prislusenstvo a dat vediet ako funguje gyroskop a packy pod ovladacom?

  1. Aj vo FAQ:

   How does the controller connect to my computer?

   If you don’t want to connect wirelessly, you can plug in a micro USB cable and use it as a wired controller. It does not include a USB cable, however, so if you want this option you will need to provide your own USB cable.

   Cize cez kabel by gamepad mal ist, mozno nie cez dodany ale ist by mal. Mozes to overit?(hoci aj kablom od nabijacky telefonu?)

   1. Ok, takže omluva, funguje i bez baterií, já to zkoušel hned ze začátku a to možná nebyl ovladač ještě rozeznán. Baterie neumí dobíjet, ale pracuje i bez nich.
    Plus to s tím kabelem nevím kde čteš, ale na supportu to mají vyobrazené i s kabelem.

    inside

    + co přesně o úchytech a gyroskopu chceš?

    1. Ano vo FAQ(http://steamcommunity.com/app/353370/discussions/0/541907867787268579/) to uz maju doplnene ze kabel je k dispozicii, nemaju to ale v specifikacii v obchode:http://store.steampowered.com/app/353370 konkretne:

     In-box:
     Steam Controller
     2 AA batteries
     USB wireless pairing dongle

     Takze by to mohli doplnit.

     Jak dobre funguju tie packy(jak drzis gamepad blizko baterii) napriklad v pretekarskych hrach.

     Ovladac by mal mat gyroskop a ci je vobe nejaka hra kde by sa dal vyuzit a ak je ako funguje.

     1. Ty páčky, respektive “úchyty” fungují bezvadně, celkem jemně se mačkají směrem k sobě (z pohledu hráče) a i když jsou vlastně součástí toho krytu baterií, nebál bych se o to, ten plast se skoro vůbec tím mačkáním neohýbá, takže by se to nemělo poničit.

      Jinak gyro jsem zkoušel ve Flatoutech a chodilo bez problémů, tedy pokud pomineme problémy samotné hry s ním. Zkusím i v nějaké jiné hře, ale myslím, že to gyro je kvalitní. Jeho využití, to už je na pováženou, já v tom nějaký appeal nevidím.

 5. Možná kdybych měl prsty chirurga a dělal 20 let na jeřábu, tak by se s tím FPS dali hrát.

  1. Možná. Ale když má někdo obě ruce levé jako já, tak je to celkem problém.

Komentáře nejsou povoleny.