Steam Controller – recenze

steam_controller_recenze

Detailní recenze první generace ovladače Steam Controller od společnosti Valve. Nahradil u mě doma klávesnici a myš? Jak se s ním hrají střílečky? Odpovědi na tyto i další otázky uvnitř.

 

 

Základní informace


Cena: 64,69 euro i s poštovným a balným (cca tedy 1700 Kč)
Dostupnost: obchod služby Steam, časem asi i normální české obchody

 

O Steam Controlleru jste už určitě alespoň něco málo slyšeli, přece jen jedna z prvních hardwarových hraček od Valve neunikla pozornosti širší veřejnosti. A zatímco Steam Link nebo Steam Machines jsou pro mě jakožto pcčkáře naprosto nezajímavé (ale neupírám minimálně Linku kvality), Controller prezentovaný jako efektivní náhrada klávesnice a myšky mě ze zvědavosti zajímal od samého začátku. Teď jsem si s ním konečně několik dní pohrál a můžu se tak podělit o své dojmy. A pokud to ještě někdo nevíte, tak upozorňuji na začátku, jsem člověk s myší přirostlou k ruce, s gamepady jsem hrál všehovšudy pár hodin, takže nejsem cílová skupina “uživatelé gamepadů”, ale spíš “klávesničáři hledající nové způsoby ovládání”. To jen abyste se pak nedivili v půlce článku, co jsem to za ovladačového ignoranta.

steam_controller_PR

 

What’s in the box?
Začneme trochu standardně. Co se ukrývá v krabičce, která vám cca do 2 týdnů od objednání na Steamu přijde (ano, bez problémů přijde i do Česka, nebojte, Valve má nějaký mezisklad v Nizozemsku nebo odkud mi to jelo)? Kromě samotného ovladače je tu kabel, hardwarový klíč, zesilovač signálu, 2 baterie Duracell a pár papírků na zátop. Kablík je obyčejný USB to MicroUSB, odhaduju 2 metry dlouhý. Jeho použití? Zapojíte k němu zesilovač a do něj píchnete hardwarový klíč. Jinak moc využití nenajde, protože ovladač se přes něj nenabíjí, takže ho stejně 99 % času budete mít bezdrátově. Můj setup momentálně tedy vypadá tak, že mám v usb píchnutý kabel smotaný tak, aby moc nepřekážel a na stole mi sedí zesilovač s hardwarovým klíčem. Normálně má klíč (tedy věc, pomocí které ovladač komunikuje se zařízením/pc, v originále “dongle”) dosah asi 2 metry, se zesilovačem prý 5. To můžu přibližně potvrdit, chytal se bez problémů i z chodby, důkladnější testy jsem nedělal. To vám je ale asi jedno a spíš si říkáte, že to nenabíjení kabelem je pěkně na nic. Musím souhlasit, dost možná je to i moje největší výtka k ovladači. Na druhou stranu po několika dnech celkem pečlivého testování (ale zase ne 24 hodin v kuse nebo tak) se nabití mého ovladače nehnulo ze 100 %. To mi dává naději, že když se do toho nekoupí úplně nejšuntovější baterky, tak to nějakou chvíli fungovat bude a ani se nebude muset využívat připojení kabelem (přece jen je rok 2015 ksakru, nechci mít všude kabely). A jen tak na okraj, dost možná poprvé, co takhle vidím baterie přibalené k elektronice. Valve asi počítá s tím, že ovladače jdou/půjdou na odbyt a krabice nebudou nikde dýl sedět, aby baterie nevytekly.

steam_controller_box

 

Made in USA
Základní setup tedy máme, nějaký návod k ovladači v krabičce je, ale je to jen pár obrázků, ze kterých se stejně moc nedozvíte, to hlavní nastavování čeká v režimu Big Picture. K tomu se ale dostaneme, to je kategorie sama pro sebe. Teď první dojmy z držení ovladače. Ty jsou (resp. byly) hodně pozitivní, ovladač je celkem masivní a rozhodně se nemusíte bát, že by se vám rozsypal pod rukama. To platí nejen obecně pro ovladač, ale i jeho ovládací prvky, z nichž jediné “méně masivní” jsou takzvané úchyty, tedy pádla zespoda. Ty jsou totiž současně krytem baterií. Jinak se nedá moc co vytknout, možná maximálně to, že tlačítka jsou tak masivní a dobře přidělaná, že se zpočátku celkem ztuha mačkají, ale to se poddá. Budu doufat, že ne zas až tak moc, aby se vykvedlaly.

steam_controller_laid

 

Trackpady a ti druzí
A dost už keců kolem, jak že se tedy s ovladačem ovládá? “Zajímavě” bude asi nejvhodnější slovo, protože přesně tak to cítím. Nechte mě vysvětlit. Ovladač je do ruky příjemný, tlačítka, analogová páčka, písmenka, to vše funguje skvěle, ale jak se čekalo už od přestavení ovladače, chleba se láme u trackpadů. Ty jsou skutečně alfou i omegou Steam Controlleru a to z celkem prostého důvodu – trackpad zaznamenává i sebemenší pohyby. Takže jsou dvě situace. Jedna je: mám spoustu času a chci precizní ovládání myši. Okay, na to je trackpad skvělý. A pak je druhá situace: mám málo času a potřebuju okamžitě zaměřit na jedno jediné místo a přesně na to místo vystřelit. A to už je problém. Defaultně je ve většině her nastaveno, že střelba je na pravé spoušti. Takže vy prstíkem na trackpadu najedete na požadované místo a cíl se hýbe. Vy na něj zaměříte, stisknete spoušť… a vystřelíte úplně někam jinam, protože i ten nepatrný pohyb, který palec provede na trackpadu při stisku spouště prostředníčkem, to celé rozhodí. Dal jsem si proto střelbu na stisk pravého trackpadu, a tím to částečně vylepšil, ale pořád to prostě nebylo jako mít pohled na pravé páčce v případě jiných ovladačů. U těch se totiž páčka částečně brání a jemné pohyby s ní nic neudělají. Naštěstí je u Steam Controlleru všemocné nastavení.

steam_controller_back

 

Nastavení v nastavení
Ovladač od Valve je extrémně přenastavitelná věc. Z trackpadu můžete udělat směrový kříž, emulovaný joystick a tuším, že v další aktualizaci umožní snad i vodotrysk. Jenže tahle nastavitelnost si vybírá svoji krutou daň. Vše je totiž nesmirně komplexní a nepochopitelné. V nastavení ovladače je takových hejblátek, nabídek a já nevim čeho ještě, že vám z toho půjde hlava kolem. Při překládání jsem se to vše snažil nějak zjednodušit, ale to prostě pořádně nejde, když ani Angličani nechápou, o co go. Takže většinu času budete trávit přepínáním z a do nastavení, abyste metodou pokus a omyl zkusili, co co dělá a nebo nedělá. Částečně by v nastavení pomohly obrázky, ale i tak by to pořád bylo pro obyčejného uživatele nepochopitelné. To naštěstí Valve asi chápe, a pár máčknutími si můžete stáhnout osvědčená nastavení od jiných hráčů a u těch jen případně doladit nějaké detaily. Vše tedy závisí na tom, jaká komunita kolem ovladače bude, protože pokud si budete muset nastavovat každou hru sami, zcvoknete se z toho. Ještě ale navážu na předchozí odstavec. Po několika hodinách jsem si v TF2 vyladil kameru a střelbu tak, že jsem dokonce dal i pár headek za Snipera, jenže pak jsem změnil na Scouta a než jsem v rychlosti zaměřil nepřítele, byl na druhém konci obrazovky a já ho netrefil. To by se vám s myší nestalo, protože tam si korigujete její přesnost sami, zatímco u ovladače musíte spoléhat na citlivost, akceleraci a další desítky parametrů trackpadu.

steam_controller_nastaveni
A tohle je ještě jednoduché nastavení. V originále to má jen si dvě řádky, já to rozepsal, abych to vysvětlil co nejvíc.

 

Z pohádky do pohádky
Ale tak nikoho z vás snad nenapadlo nikdy hrát střílečky, a ještě k tomu multiplayerové střílečky, na ovladači, že ne. Takže v tomhle ohledu moc kritizovat nemůžu, protože ani s žádným jiným ovladačem vám to nepůjde jako s myší. Co vám ale s jiným ovladačem také nepůjde je ovládání doslova všeho. Steam Controller je plně funkční v režimu Big Picture, ale i když jej vypnete a přejdete normálně na plochu, pořád bude fungovat a dokonce si budete i moci nastavit jeho funkce. Pravý trackpad tak může zastupovat myš, levý trackpad scrollovací kolečko, úchyty zesilování/zeslabování hlasitosti a podobně. A to je naprosto skvělé, protože můžete zapnout třeba Transport Tycoon a bez jakéhokoli nastavování jedete dál, myška se chová jako myška a vy nerušeně pokračujete v ovládání ovladačem a ani vám to nepřijde. Stejně tak na prohlížení webových stránek z postele je to naprosto ideální věcička. Jen nesmíte potřebovat něco psát, to je nepřekvapivě peklo.

steam_controller_front

 

Rozuzlení
Univerzální. Asi tak bych tedy závěrem popsal Steam Controller. Skutečně, tenhle ovladač se nezalekne ničeho, ale bez doopravdy hloubkového nastavení bude ve všem fungovat tak napůl. Pokud máte čas na to se babrat s hejblátky a krok za krokem zkoušet a vylaďovat to nejideálnější rozložení a citlivost, tak nebudete už nikdy jiný ovladač potřebovat, ale pokud chcete jen skočit do hry a hned mít to nejlepší pro ovládání dané hry, budete se buď muset spolehnout na výtvory komunity nebo přejít na jiné ovládací zařízení. Třeba myš a klávesnici.

 

+ Solidní zpracování, aktualizace možností, funguje úplně všude, od her pro ovladače dělané (MGS V se mi hrálo krásně) až po hry na klávesnici (částečně šla hrát i Dota!), extrémní nastavitelnost všeho, na co si vzpomenete i toho, co ani neznáte

- Baterie se nenabíjí po zapojení kabelu, extrémní nastavitelnost všeho, na co si vzpomenete i toho, co ani neznáte, trackpady jsou jak špatnou, tak dobrou vlastností

75%

 

PS: Pokud nezapomenu, možná udělám i nějaké kratší zhodnocení po několika měsících používání, protože z toho bude díky aktualizacím možná úplně jiné zařízení.
PPS: Pokud máte nějaké specifické otázky, ptejte se do komentářů, rád zodpovím, v recenzi jsem určitě nepostihl vše, protože jsem se musel krotit, aby to nezabralo půl dne jen na přečtení.

steam_controller_artsy
Kandidát na vítěze letošního ročníku Czech Press Photo

28 komentářů u „Steam Controller – recenze“

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik stojí doprava do Česka.
  Děkuji za odpověď

 2. Ahoj, obracím se na tebe s prosbou. Dostal jsem ovladač od kamarádů k narozeninám a je fantastický. Nemohu si stěžovat a ač hraji FPS hry výhradně s kombinací myš+klávesnice, tak na tomto ovladači je to lahoda a nemohu vytknout nic.

  Mám pouze jediný “problém”, ale ten bude spíš u mě :D nepochopil jsem vůbec jak mám nastavit ovládání např. na jedné ze spodních páček chci mít interakci.. Ovladač mám 2 dny a tak se v tom furt dost ztrácím (díky bohu za nastavení od uživatelů).

  Mohl by si mi to trochu osvětlit? Když by byla odpověď dlouhá, tak stačí zaslat e-mail nebo napiš, kam se ti mohu ozvat.

  Díky :)

 3. Dobrý den, jak se nabíjí steam controller? Nebo je na baterky? Děkuji za odpověď.

 4. musim steam link prepojiť s pc či mi stačí len steam link do monitora

  1. Steam Link sám o sobě nic neumí, pouze přenáší data z PC do televize, abys nemusel PC tahat do obýváku třeba. Takže ty dáš Link k telce a po internetu Link propojíš s PC třeba na druhý straně baráku.

 5. Dobry den,

  uvazujem nad kupou tohto controlleru,ale chcem sa najskor spytat ako to je s hrami ktore nie su podporovane Steam-om ,daju sa aj tieto hrat? napr nove NFS,diablo 3 ,atd

  1. Ano, dají, problém může být maximálně v tom, jak ty dané hry ovladač rozeznají. Tzn. hra si může myslet, že ovladač je klávesnice a myš. Nicméně když si nesteamové hry dáte jako “non-steam games” na Steamu (přidáte zástupce do Steamu), tak si k nim pak můžete zvolit buď jednu z výchozích šablon nebo si udělat svoji vlastní. Hry musí být ale spouštěny pomocí klienta služby Steam (nejlépe pak přes Big Picture). Bez něj bude ovladač fungovat také, ale není zaručeno jak moc dobře (hra teda třeba pozná klávesnici i když je to ovladač, viz výše).

 6. Dobrý den. Chci se Vás zeptat na pár věcí.
  Mám doma výkonný kompl a vedle v místnosti HTPC na velkou televizi. Hry chci streemovat do tv z PC.
  Chci se Vás zeptat jak budou fungovat 2 ovladače (steam controllery) na jednom účtu. Zahrát si třeba sport nebo multák přes split (když to podporuje).
  Děkuji za odpověd.

  1. Zdravím, dva ovladače spolu půjdou úplně v pohodě, Valve dokonce tvrdí, že jich může být až 16 najednou (resp. 4 na jednom HW klíči). I kdyby to mělo být přes Steam Link, tak by to mělo jít v pohodě. Určitě si zapni betu klienta Steamu a příp. (kdyby to nešlo samo od sebe) si pohraj s profilama těch ovladačů, nicméně neměl by být problém, max. výjimečný v nějakých specifických hrách. Kdyžtak ještě napiš a mrkli bychom se na to podrobněji.

  2. Ahoj. Som stary (lol) a zacinajuci hrac. Prave som si objednal controller a nie je mi vôbec jasne ako to mozem prepojit na telku z pc. Da sa mi to dako jednoducho vysvetlit? Telku mam od pc vzdialenu prib. 5m ale vsetko je pripojene na jednu wifi – dakujem za odpoved

   1. Zdaleka nejlepší (i na těch 5 m) je kabel, pěkně připojit televizi k počítači HDMI kabelem a pak přepínat mezi monitorem/TV dle potřeby. Půjde to i po té wi-fi, ale tam už pak hodně záleží na tom, co je to přesně za televizi a jestli na ni půjde normálně posílat obraz nebo budete muset streamovat z pc do (třeba i slabšího) pc u televize. Ten kabel je jistota, jiné řešení už moc jednoduše popsat nejde a bude nejlepší, když se vám na to někdo koukne přímo v reálu.

Komentáře nejsou povoleny.